چاپ کتاب دکتر امید بزرگ حداد توسط انتشارات Springer

کتاب Advanced optimization by nature-inspired algorithms که توسط دکتر امید بزرگ حداد، عضو هیات علمی گروه آبیاری و آبادانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تالیف شده است توسط انتشارات Springer به چاپ رسید.

بهینه ‏سازی یکی از مسائل جدایی‌نا‏پذیر دنیای امروز است که از مسائل روزمره زندگی تا مباحث پیچیده مهندسی رخنه کرده است. بسیاری از روش‌های رایج بهینهسازی توانایی حل مسائل پیچیده امروزی را ندارند. از همین‏رو، الگوریتم‌های برگرفته از طبیعت به عنوان یکی از زیرشاخه‌های اصلی هوش محاسباتی، به‌دلیل عمل‌کرد مطلوب در یافتن پاسخ بهینه مسائل پیچیده، در دهه‌های اخیر شکوفا شده‌اند. این الگوریتم‌ها در تلاش هستند تا با روی‌کردی ساده و قانونمند در پی یافتن جواب بهینه مسائل در کوتاه‌ترین زمان ممکن برآیند. در همین راستا، طی چند دهه اخیر تعداد قابل ملاحظه‌ای از این الگوریتم‌ها توسط محققین مختلف طراحی و توسعه داده شده‌اند، که در بسیاری از آنها، از مبانی رفتار مشاهده شده در پدیده‌های طبیعی در طراحی این الگوریتم‌ها بهره گرفته شده است. با وجود اینکه بسیاری از این الگوریتم‌ها از ظرفیت بالایی برای حل معادلات برخوردار هستند، اما به دلیل گستردگی و تنوع بالای این الگوریتم‌ها، فرصت معرفی و بررسی کافی آنها در زمینه‌های مختلف فراهم نشده است. از طرفی از ملزومات شکوفایی این الگوریتم‌ها، استفاده و بررسی عمل‌کرد آنها در مسائل متعدد و با ویژگی‌ها مختلف است، تا زمینه لازم برای معرفی نقاط قوت و همچنین شناسایی نقاط ضعف آنها فراهم شود. در همین راستا، کتاب مذکور تلاش دارد تا به طور خاص برخی از جدیدترین این الگوریتم‌ها که پتانسیل بالایی در حل مسائل پیچیده بهینهسازی را دارا هستند، معرفی کرده و ضمن بیان مبانی نظری مورد استفاده در توسعه این الگوریتم‌ها، به معرفی نحوه پیاده‌سازی کاربرد هر یک از آنها برای حل مسائل بهینه‌سازی بپردازد.

روابط عمومی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی ضمن عرض تبریک به دکتر امید بزرگ حداد، موفقیت های آتی علمی و پژوهشی دانشگاهیان پردیس را آرزومند است