کنفرانس بین المللی "جامعه و محیط ‌زیست" و "مدرسه تابستانی بین‌المللی آموزش محیط ‌زیست"

کنفرانس بین‌المللی "جامعه و محیط‌زیست" و مدرسه تابستانی بین‌المللی "آموزش برای محیط‌زیست" از تاریخ 10 الی 19 شهریورماه 1397 با همکاری و حمایت معاونت دانشجویی-فرهنگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و دانشکده منابع طبیعی برگزار خواهد شد.

به گزارش دبیرخانه کنفرانس، دکتر مصطفی اویسی، دبیر اجرایی کنفرانس و معاونت دانشجویی-فرهنگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در این زمینه اظهار داشت: که انجمن‌های علمی دانشجویی پردیس در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی در سطح دانشگاه پیشتاز بوده و پیش از این در اسفندماه سال گذشته میزبان نشست جهانی رهبران آینده محیط‌زیست با حضور 40 محقق خارجی از 39 کشور جهان بودند و در این رویداد بین‌المللی بیش از 100 محقق جوان از 76 کشور جهان در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه سمنان، دانشگاه فردوسی مشهد و پارک ملی گلستان حضور خواهند یافت.

وی افزود: بسیاری از دانشگاهای مطرح جهان در تابستان اقدام به برگزاری رویدادهایی تحت عنوان "مدرسه تابستانی" می‌نمایند، این رویدادها که مخاطب آنها عموما دانشجویان و محققان جوان هستند، ساختاری متفاوت با رویدادهای رایج آکادمیک دارند. مدارس تابستانی شامل دوره آموزشی، برنامه‌های فرهنگی، آشنایی با فرهنگ، تاریخ و زبان کشور میزبان، بازدیدهای متنوع، کار گروهی، آشنایی با امکانات دانشگاه میزبان (آزمایشگاه‌ها، رشتههای تحصیلی، اساتید، کتابخانه و ...) می‌باشند. به صورت کلی این رویدادها فرصتی دوجانبه هم برای شرکت‌کنندگان و هم دانشگاه میزبان است تا ارتباطات بین‌دانشگاهی در قالب بین‌المللی ترویج و توسعه یابد. چرا که حضور کوتاه‌مدت دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه میزبان زمینه و بستر مناسب حضور این دانشجویان در آینده‌ای نزدیک در همان دانشگاه به عنوان محقق و یا ادامه تحصیلات را مهیا می‌کند. همچنین این رویداد می‌تواند منشا شکل‌گیری تحقیقات مشترک میان دانشگاه میزبان و دانشگاه‌های خارجی باشد و باعث بالا رفتن کیفیت بین‌المللی شدن دانشگاه شود. از سوی دیگر آشنایی مناسب و دقیق دانشگاهیان و نخبگان سایر کشورهای مختلف جهان با فرهنگ و آداب و رسوم غنی و کهن ایرانی اسلامی سبب می‌شود تا کشور عزیزمان با تصویری شایسته به سایر نقاط جهان معرفی گردد و همین موضوع می‌تواند علاوه بر خنثی کردن تصمیمات دشمنان این مرز و بوم در جهت تیره و تار نشان دادن تصویر کشورمان در رسانه‌ها، به رونق صنعت توریسم و کمک به اقتصاد کشور منجر شود.

دکتر اویسی تأکید کرد: تیم برگزاری از تاریخ 20 اسفند 1396 اقدام به اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام از علاقه‌مندان در سطح جهانی نموده است. با توجه به استقبال گسترده دانشجویان، محققان و اساتید جوان، بیش از 3500 داوطلب از 105 کشور جهان جهت ثبت‌تام در این رویداد ثبت‌نام نمودند. در گام بعدی، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، رزومه و نامه انگیزشی ، 300 داوطلب برگزیده جهت بررسی تکمیلی پذیرش شدند. در مرحله پایانی بر اساس مصاحبه آنلاین از طریق سامانه اسکایپ  100 داوطلب برتر جهت حضور در این دوره آموزشی مشخص شده‌اند. این رویداد شامل دوره آموزشی، برگزاری کارگاه، بحث و تبادل نظر، کار گروهی، بازدید میدانی و برنامه‌های جانبی فرهنگی-اجتماعی خواهد بود.