دانشگاه سبز (Green university) چیست؟ دانشگاه سبز (Green university) چیست؟

دانشگاه سبز به دانشگاهی گفته می شود که تمام فعالیت های آن در جهت رسیدن به  توسعه پایدار باشد. دانشگاه سبز یا Green University امتیازی هست که بر اساس «گرین‌متریک» تعیین می شود. «گرین‌متریک» درواقع از شش شاخص کلیدی " محیط زیست و زیرساخت"، "انرژی و تغییرات اقلیمی"، "مدیریت پسماند"، "آب"، "حمل و نقل"، و "آموزش" برای رتبه‌بندی مؤسسه‌ها استفاده می‌کند و با هدف ارائه چشم‌اندازی جامع از شرایط و سیاست‌های مرتبط با محیط زیست و توسعۀ پایدار در دانشگاه‌های کشورهای گوناگون راه‌اندازی شده است. در همه دانشگاه ها سیستمی با نام سیستم پایداری وجود دارد که این امکان را فراهم می آورد تا همه دانشگاه ها میزان پیشرفت خود را در زمینه توسعه پایدار و حفظ منایع طبیعی ارزیابی کرده و بر اساس نوع فعالیت در چهار رده پلاتین، طلا، نقره و برنز قرار گیرند. «گرین‌متریک» ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاست‌گذاران در محیط‌های دانشگاهی فراهم آورده و سالانه بیش از 10هزار مؤسسه توسط این نظام رتبه‌بندی ارزیابی می‌شوند که فهرست ۵۰۰ مؤسسه برتر بر روی وب منتشر می‌شود.

هدف اولیه توسعه "دانشگاه سبز" کاهش تاثیر منفی عملکرد دانشگاه ها بر محیطزیست است زیرا دانشگاه ها مقدار زیادی برق، نفت، گاز، آب، مواد شیمیایی و منابع دیگر استفاده می کنند. علاوه براین، یک دانشگاه مقدار زیادی پسماند، فاضلاب، مواد شیمیایی و زباله ­های سمی تولید می­ کند و باعث مشکلات محیطزیستی در محوطه دانشگاه و مناطق مجاور آن می ­شود. بنابراین کار اساسی و ضروری هر دانشگاه کاهش تاثیرات محیطزیستی در محوطه دانشگاه و جامعه است.

اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها

تماس با ما تماس با ما

نشانی: البرز، کرج، چهارراه دانشکده، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

کدپستی: 77871-31587

صندوق پستی: 4111

پست الکترونیکی: UTCAN@ut.ac.ir

تلفن: 24-02632224022

سیاست های کلی سیاست های کلی

پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در راستای سیاست های کلی خود در جهت آموزش و ترویج فرهنگ استفاده پایدار از منابع طبیعی و محیط زیست کشور از دیرباز فعالیت های مختلفی را انجام داده و در حال حاضر نیز این فعالیت ها در حال انجام است. این فعالیت ها شامل راه اندازی رشته های مرتبط با منابع طبیعی و کشاورزی، ارائه دورهای مختلف در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست، انجام رساله های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه شناخت منابع طبیعی و محیط زیست کشور، انجام تحقیقات علمی برای مدیریت منابع طییعی و چاپ مقالات و کتاب های علمی مختلف در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی می باشد. همچنین در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران قطب های مختلف علمی مانند: مدیریت پایدار حوزه های آبخیز، بهبود کیفیت خاک برای تغذیه متعادل گیاهان و بهینه سازی مصرف انرژی درمکانیزاسیون کشاورزی (برای دسترسی به لیست کامل قطب های علمی به سایت پردیس مراجعه شود) در حال انجام پژوهش های کاربردی برای دستیابی توسعه پایدار در جنبه های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی هستند.

پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در صدد اجرای برنامه های مختلف برای رسیدن به استاندارد های جهانی دانشگاه های سبز جهان است. در پاییز سال 1396 بنا به دستور ریاست محترم پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران جناب آقای دکتر گلدانساز کارگروه "دانشگاه سبز" پردیس کشاورزی و منابع طبیعی تشکیل شده و شروع به فعالیت نموده است. تعیین برنامه علم دانشگاه سبز و پیش بردن پردیس کشاورزی و منابع طبیعی به سمت دانشگاه سبز بر اساس معیارهای جهانی دانشگاه سبز را می توان کارگروه سبز پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانست. 

کارگروه "دانشگاه سبز" پردیس کشاورزی و منابع طبیعی تهران جوان بوده و برای پیش برد اهداف خود نیازمند همکاری و همفکری تمامی اساتید محترم، دانشجویان گرامی و کارمندان پرتلاش پردیس است. اساتید محترم، دانشجویان گرامی و تمامی انجمن های دانشجویی میتوانند فعالیت های خود در قالب پایان نامه، کتاب، مقاله، دوره های آموزشی و برگزاری کنفرانس و کارگاه را که در راستای توسعه پایدار در هر یک از رشته های کشاورزی و منابع طبیعی است برای درج در این وب سایت و کانال تگرامی "پردیس سبز" در اختیار کارگروه "پردیس سبز" قرار دهند. مطالب بعد از بررسی و مطابقت با معیارهای دانشگاه های سبز  در کانال اطلاع رسانی خواهد شد.