نشست مشترک رئیس دانشکدگان، نماینده کرج و استاندار البرز در دانشکدگان

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۷ کد : ۲۹۹۸۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۸۴
روز شنبه پانزدهم مردادماه۱۴۰۱، جلسه ای با حضور دکترسید محمد علی ابراهیم زاده موسوی رئیس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر مجتبی عبداللهی استاندار استان البرز و دکترعلیرضا عباسی نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اساتید و رؤسای دانشکدگان برگزار شد. . .

روز شنبه پانزدهم مردادماه1401، جلسه ای با حضور دکترسید محمد علی ابراهیم زاده موسوی رئیس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی، دکتر مجتبی عبداللهی استاندار استان البرز و دکترعلیرضا عباسی نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اساتید و رؤسای دانشکدگان برگزار شد. دکتر ابراهیم زاده موسوی در این نشست گفتند: استان البرز توانایی و پتانسیل اجرای طرح توسعه دانش بنیان کشاورزی ، منابع طبیعی و امنیت منابع غذایی را دارد.
دکتر موسوی افزودند: با توجه به ماهیت ماموریتی که دانشکدگان دارد می‌تواند به عنوان قرارگاه کشاورزی و امنیت غذایی دانش بنیان در سطح استان و کشور بصورت پایلوت این طرح را اجرا کند.
دکتر موسوی ضمن پیشنهاد طرح قرارگاه امنیت غذایی به اهمیت این موضوع توسط رهبری پرداخت و بیان کرد با توجه به دغدغه های رهبری باید در این زمینه تولید کنندگان علم کشاورزی که همان دانشگاهیان هستند در این طرح ورود کنند 
وی بیان داشت: اعضای قرارگاه هم می تواند متشکل از رئیس پارک علم و فناوری استان ،رئیس دهکده نوآوری کشاورزی و امنیت غذایی ،رئیس سازمان جهاد کشاورزی ،مدیر کل منابع طبیعی ،مدیرکل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ،معاون پژوهشی سازمان باشد.
در ادامه جلسه استاندار البرز گفت: پاسداری و لبیک به فرمان مقام معظم رهبری که همان توجه به امنیت غذایی کشور است فقط از عهده دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برمی آید.
 دکتر عبدالهی افزودند: در ابتدای سال جدید مقام معظم رهبری به موضوع امنیت غذایی به صورت ویژه تاکید کردند که باید این دانشکدگان عهده دار اجرای این ماموریت باشد.
وی اظهار داشت: باید در بحث کشاورزی بتوانیم آنچه که در شان نظام است و با توجه به قدمتی که ایران در موضوع کشاورزی در دنیا داشته این جایگاه را از البرز به ظهور برسانیم تا دغدغه های کشور و مقام معظم رهبری برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از نعمات هشت سال جنگ تحمیلی پیشرفت ایران در حوزه دفاعی و امنیتی و همچنین پزشکی و بهداشتی بوده، گفت: بایستی در حوزه امنیت غذایی با استفاده از توانایی و ویژگی های دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران همچون بخش دفاعی و پزشکی پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته باشیم.
تحقیقات علمی و دستاوردهای کشاورزی در یک مسیر و ریل قرار گیرد
عبداللهی با بیان اینکه این قابلیت در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران وجود دارد که در یک زمان کوتاه شاهد این اتفاق باشیم، افزود: متاسفانه در کشور تحقیقات علمی و پیشرفت های خوبی در کشاورزی داشته ایم ولی این تحقیقات و دستاوردهای ما پراکنده است و نتوانسته ایم آن ها را یکجا تجمیع کرده و از ظرفیت آن در یک مسیر و ریل قرار دهیم و از آن برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.
وی اظهار داشت: این تجمیع دستاوردها می تواند توسط این دانشکدگان انجام شود تا کاستی ها، کمبودها و نواقص گذشته را در یک زمان کوتاه جبران کند.
با قرارگاه کشاورزی دانش بنیان با سرعت به دستاوردهای خوبی می رسیم
استاندار البرز با اشاره به پیشنهاد تشکیل قرارگاه کشاورزی و امنیت غذایی دانش بنیان از سوی رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، گفت: این پیشنهاد بسیار خوب و کاربردی است و تجربه نشان داده می توان با این روش در کوتاهترین زمان به دستاوردهای خوبی برسیم.
وی با بیان اینکه هر چه زودتر این قرارگاه تشکیل و به دستگاه های مربوطه ابلاغ و جلسات آن تشکیل شود، افزود: اکنون سه قرارگاه در استان ایجاد کرده ایم که خروجی های خوبی داشته که یکی از آن ها قرارگاه اجتماعی است که موضوع آن بررسی مشکلات مناطق محروم و حاشیه نشین است.
وی یکی دیگر از این قرارگاه ها را در حوزه مسکن و اشتغال دانست و اظهار داشت: همچنین یکی دیگر از قرارگاه ها در صیانت از فرمایشات مقام معظم رهبری با عنوان توسعه، کارآفرینی، تولید و اشتغال راه اندازی شده است.
عبداللهی گفت: کشاورزی و امنیت غذایی دانش بنیان نیز هر چه سریعتر راه اندازی شود و ذیل آن کمیته ها و کارگروه های مختلف آن نیز ایجاد شود و مسوول کمیته با کارگروه افراد مشخص باشند و مشخص شود ذیل هر کارگروه چه افراد و دستگاه هایی قرار گیرند.
وی با تاکید بر اینکه تمام مجموعه های استان در حوزه های فناوری و نوآوری و پارک های علم و فناوری در این قرارگاه قرار گیرند، افزود: تمام حوزه های جهاد کشاورزی نیز در این قرارگاه حضور داشته باشند و یک کار همه جانبه در موضوعات مورد بحث از جمله تکنولوژی کشاورزی و فناوری های جدید در حوزه بذر بررسی شود.
وی تصریح کرد: با برگزاری این نشست و دلسوزی شما اساتید دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در حوزه ماموریتی خودتان و تعهدی که در شما ایجاد شده، انتظار می رود که در حوزه کشاورزی به شدت رشد کنیم.
استاندار البرز گفت: تحریم ها سال ها ما را از این موضوع دور کرده و امیدواریم با این همدلی در استان و در این دانشکدگان این فاصله و عقب ماندگی در کوتاهترین زمان را جبران کنیم.
در ادامه ی جلسه نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در البرز مشکلی وجود دارد که از طرفی فرصت و از طرفی تهدید است، گفت: متاسفانه یکی از مشکلات در البرز همراه و همگام نبودن بخش علمی و اجرایی بخش کشاورزی برای حل مشکلات این حوزه در استان می باشد.
دکترعلیرضا عباسی نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه ادامه این نشست گفتند: در دیگر استان ها این هم افزایی وجود دارد و مرکز تحقیقات بخش کشاورزی، جهاد کشاورزی و دانشکده کشاورزی آن استان در حول یک محور مشکلات را حل می کنند.
وی با بیان اینکه در استان البرز موسسات ملی زیادی در بخش کشاورزی داریم، اظهار داشت: این موسسات در قبال البرز هیچ دینی بر دوش خود نمی بینند و به طور خاص برای البرز کاری نمی کنند.
دکترعباسی گفتند: از طرف دیگر دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران که نماد آموزش عالی کشاورزی کشور است و تقریبا تمام تربیت شدگان کشاورزی کشور در این مجموعه تحصیل کرده اند ولی استانداری تاکنون از این ظرفیت استفاده نکرده است.
وی افزود: البرز ظرفیت خوبی در تولید محصولات صادراتی می باشد و نیاز است تا یک آزمایشگاه مرجع محصولات غذایی در این استان راه اندازی شود که این دانشکدگان مکان خوبی برای این آزمایشگاه می باشد زیرا متخصصان مربوطه در این دانشکدگان فعال هستند
استاندار البرز به همراه دکتر عباسی نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی پیش از حضور در نشست با رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با حضور بر سر مزار شهدای گمنام و قرائت فاتحه، از موزه جانورشناسی و باغ گیاه شناسی و مرکز همایش های شهدای دانشکدگان، بازدید کرد.


 


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.