برگزاری کنفرانس بین‌المللی اطلاعات مکانی ۲۰۱۹ در پردیس

۲۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۰ کد : ۹۶۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۶۵۴
کنفرانس بین‌المللی اطلاعات مکانی ۲۰۱۹ روز شنبه بیستم مهرماه ۹۸ در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و در شهر کرج و با همکاری پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران به مدت پنج روز شروع بکار کرد. . .

کنفرانس بین‌المللی اطلاعات مکانی ۲۰۱۹ روز شنبه بیستم مهرماه ۹۸ در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و در شهر کرج و با همکاری پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران به مدت پنج روز شروع بکار کرد.
دکتر سید حسین گلدانساز رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی ضمن خوشامدگویی به میهمانان داخلی و خارجی گزارشی از تاریخچه پردیس را ارائه نمودند. ایشان ابراز امیدواری کردند که با همکاری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و پردیس دانشکده‌های فنی، این کنفرانس در حد مطلوب برای شرکت کنندگان باشد.
دکتر حسین عارفی دبیر برگزاری ششمین کنفرانس بین المللی اطلاعات مکانی ۲۰۱۹ هم در سخنانی گفتند: شعار کنفرانس امسال «کاربردهای مهندسی نقشه برداری اطلاعاتی مکانی و سنجش از دور در کشاورزی، منابع طبیعی و پایش مخاطرات» است. دبیر علمی کنفرانس افزود: این کنفرانس در قالب پنل‌های علمی، کاربردهای مختلف استفاده از اطلاعات مکانی، تصاویر ماهواره‌ای، تصاویر هوایی، پهپاد و همچنین اطلاعات مکانی در مدیریت و پایش منابع طبیعی و به ویژه مخاطرات طبیعی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
وی اظهار داشت: این کنفرانس بین‌المللی که کارشناسانی از ۱۶ کشور جهان به خصوص کشورهای اروپایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، بلژیک، اسپانیا و ترکیه و کشورهای آسیایی و آفریقایی همچون نپال، هند، چین در آن حضور دارند با برگزاری ۱۱ کارگاه آموزشی همراه خواهد بود. از ۱۱ کارگاه آموزشی هفت کارگاه توسط اساتید بین‌المللی برگزاری می‌شود که در آن‌ها به صورت کاربردی به شرکت‌کنندگان آموزش‌هایی ارائه می‌شود تا چگونگی استفاده از دانش و اطلاعات مکانی و سنجش از دور مشخص گردد و استفاده از تکنیک‌ها و علوم برنامه‌ریزی کامپیوتری جهت رسیدن به خروجی دلخواه مشخص گردد.
دکترعارفی با بیان اینکه به دبیرخانه این کنفرانس ۳۵۰ مقاله ارسال شده، افزود: پس از بررسی‌ها و داوری‌های تخصصی این مقالات، در نهایت ۲۳۰ مقاله برای ارائه در این کنفرانس برگزیده شد که ۹۰ مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه در این کنفرانس وضعیت و مسائل کشاورزی، منابع طبیعی و مخاطرات طبیعی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: یکی از بحران‌ها در کشور ما موضوع مخاطرات طبیعی همچون سیل، زلزله، خشکسالی و آفات کشاورزی است.
دبیر برگزاری کنفرانس بین‌المللی اطلاعات مکانی ۲۰۱۹ ادامه داد: یکی از موضوعات این کنفرانس، پایش کانون‌ها، بحران‌ها و تالاب‌ها در منابع طبیعی است که پیش بینی مخاطرات در این حوزه‌ها و اطلاعات دریافتی می‌تواند به ما در رسیدن به یک روش مدیریتی مناسب کمک کند.
وی گفت: پس از دستیابی به این اطلاعات می‌توانیم آن را در اختیار تصمیم‌گیران مربوطه قرار دهیم که به حد امکان از این مخاطرات پیشگیری شود. عارفی به پنل‌های علمی و ارائه مقالات رسیده در این کنفرانس اشاره کرد و افزود: تمام این پنل‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود زیرا علاقمند هستیم تا تمام دنیا بتوانند از پتانسیل‌های علمی دانشجویان کشور ما استفاده کنند و به نوعی صادرات علم را داشته باشیم. وی اضافه کرد که در سه روز اول برگزاری این کنفرانس ارائه مقالات انجام می‌شود و در ۲ روز پایانی نیز ۱۱ کارگاه تخصصی توسط اساتید و محققین خارجی و داخلی برگزار می‌شود.
عارفی در خصوص دلیل انتخاب پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به عنوان میزبان برگزاری این کنفرانس گفت: با توجه به اینکه عنوان همایش استفاده و کاربرد علوم اطلاعات مکانی و سنجش از دور در کشاورزی و منابع طبیعی هست از این رو پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور و یک دانشگاهی توانمند که کاربرد اطلاعات مکانی در آن به مرحله ظهور می‌رسد انتخاب کردیم تا اطلاعات مکانی که یک دانش روز هست با کاربردهای آن که در بحث کشاورزی و منابع طبیعی وجود دارد تلفیق شود و بتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم.
گفتنی است این کنفرانس تا بیست و چهارم مهرماه ۹۸ دایر خواهد بود و کارگاه‌های آموزشی آن با مشارکت سازمان فضایی آلمان (DLR)، دانشگاه‌های هانوور، زوریخ، اشتوتگارت، برانزویگ و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.

‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌


 


( ۶ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.