کسب عنوان طرح برگزیده جشنواره امیرکبیر توسط دانشجوی پردیس

۲۹ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۱ کد : ۱۴۴۹۶ اطلاعیه
تعداد بازدید:۲۶۹

طرح «بررسی اثرات آبیاری با شیرابه زباله بر ویژگی‌های زیستی درختان صنوبر و بید به منظور کاربرد در گیاه پالایی» از آیدا معزی پور فارغ التحصیل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و با حمایت و نظارت شهرداری کرج موفق به کسب رتبه برتر در اولین دوره جشنواره امیرکبیر با موضوع پایان نامه‌های کاربردی و کارفرما محور شد.
به گزارش روابط عمومی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، آیدا معزی پور فارغ التحصیل مهندسی صنایع چوب و کاغذ گرایش بیولوژی و آناتومی چوب از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، درخصوص هدف این طرح گفت: هدف اصلی این طرح که با حمایت و نظارت شهرداری کرج انجام شده، رفع پاره‌ای از مشکلات ناشی از تجمع شیرابه زباله در مرکز دفن حلقه دره کرج بوده است. شیرابه زباله محصول ناخواسته و نامطلوب دفن زباله است که اثرات منفی بر محیط زیست می‌گذارد.
وی افزود: شیرابه زباله ضمن اینکه مقدار کمی فلزات سنگین دارد، حاوی مقادیر بالایی از مواد آلی و مواد تغذیه‌ای مناسب برای رشد گیاهان نیز است و می‌توان از آن با مدیریت صحیح برای آبیاری گیاهان و حاصلخیزی خاک استفاده کرد؛ با این شرط که اولاً گیاهی که به این منظور به کار می‌رود قابلیت تحمل و جذب فلزات سنگین را داشته باشد و از سوی دیگر وارد چرخه غذایی نشود.
معزی پور که شهریور ۹۸ با راهنمایی دکتر پورطهماسی و دکتر متشرع زاده و مشاوره دکتر اولادی و دکتر رمضانی از پایان نامه خود دفاع کرده است، تصریح کرد: در این رساله از شیرابه زباله با غلظت‌های مختلف برای آبیاری درختان صنوبر و زبان گنجشک استفاده و میزان جذب فلزات سنگین و عناصر تغذیه‌ای توسط درختان و پاسخ‌های فیزیولوژیک و زیستی آنها در برابر تنش ناشی از آلودگی شیرابه زباله بررسی شده و نتایج به دست آمده، نشان دهنده جذب موفق فلزات سنگین و عناصر تغذیه‌ای توسط درختان و بالا بودن میزان توانایی درختان صنوبر در پالایش محیط نسبت به درختان زبان گنجشک بوده است. از این رو می‌توان با کاشت این درختان در مناطق آلوده به شیرابه زباله، کمربند حفاظتی جهت جلوگیری از نشر آلاینده‌ها ایجاد کرد.


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.