آئین گرامیداشت شصت و هفتمین سالگرد درگذشت استاد کریم ساعی برگزارشد

۰۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۰ کد : ۱۰۳۸۹ اخبار
تعداد بازدید:۵۰۷
مراسم بزرگداشت شصت و هفتمین سالگرد درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار رشته جنگلداری با حضور دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست، اساتید، دانشجویان و کارکنان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، صبح روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۹۸ در دانشکده منابع طبیعی برگزارشد. حاضرین دراین آئین، پس از پرداختن به اقدامات شایسته پدرجنگلبانی ایران بر ادامه راه (کریم ساعی) با هدف رفع هرچه بیشتر مشکلات زیست محیطی تاکید کردند و یکی از مشکلات و دغدغه‌های مهم زیست محیطی را در کلانشهرهای کشور آلودگی هوا دانستند که باید هرچه بیشتر با استفاده از راهکارهای منابع طبیعی آنها را رفع کرد. . .

مراسم بزرگداشت شصت و هفتمین سالگرد درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار رشته جنگلداری با حضور دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست، اساتید، دانشجویان و کارکنان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، صبح روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۹۸ در دانشکده منابع طبیعی برگزارشد. حاضرین دراین آئین، پس از پرداختن به اقدامات شایسته پدرجنگلبانی ایران بر ادامه راه (کریم ساعی) با هدف رفع هرچه بیشتر مشکلات زیست محیطی تاکید کردند و یکی از مشکلات و دغدغه‌های مهم زیست محیطی را در کلانشهرهای کشور آلودگی هوا دانستند که باید هرچه بیشتر با استفاده از راهکارهای منابع طبیعی آنها را رفع کرد.
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران دراین آئین گفت: تعطیلی این روزهای مدارس و دانشگاه‌ها که در نتیجه آلودگی هوا رخ داده مساله مهمی است که باید به آن توجه داشت. دکترحسین آذرنیوند افزود: جنگل یک مساله تشریفاتی نیست و واقعیتی برای زندگی است بطوریکه بدون منابع طبیعی نمی‌توان زندگی کرد. وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد آن هستیم که نام کشاورزی و منابع طبیعی با یکدیگر عجین شده درحالی که این دو متفاوت بوده و تأثیرات خاص خود را دارند چرا که با نگاهی گذرا می‌توان به این نکته مهم دست یافت که منابع طبیعی پشتوانه محیط زیست است. آذرنیوند گفت: توسعه پایدار بدون توجه به منابع طبیعی امکانپذیر نیست بنابراین باید پدر جنگلبانی ایران را که به تنهایی و بدون پشتوانه شروع، الگو قرارداد و هرچه بیشتر برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تلاش داشت.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درادامه افزود: امروز وزارت کشاورزی با همکاری شهرداری‌ها ملزم به ایجاد کمربند سبز در اطراف کلانشهرهای کشور شده که نشست‌هایی در استان‌ها برگزار شده و طرحی دراین زمینه آماده شده است.
فریبرز غیبی افزود: یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا علاوه بر طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل نهال کاری با گونه‌هایی که بیشترین میزان جذ ب آلودگی‌ها و فلزات سنگین را دارند است که این گونه‌ها متناسب با فضای بومی استان‌ها انتخاب می‌شود. وی ادامه داد: کاج و سرو بیشترین میزان جذب منابع سنگین آلوده را دارند که به دلیل سرسبز بودن در تمام فصول سال حتی در زمستان که پدیده آلودگی و وارونگی هوا را داریم باید مورد توجه قرار گیرند.
غیبی گفت: سازمان جنگل‌های کشور با همکاری شهرداری طرح‌های مختلف نهالکاری را در کشور به اجرا گذاشته که امیدواریم با توسعه این طرح بتوانیم گام‌های موثرتری را برداریم. رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: متأسفانه میزان تخریب اراضی جنگلی از سالی به سال دیگر در حال افزایش است و برعکس، مقدار پوشش گیاهی هر سال کمتر از سال قبل می‌شود که این مهم باید هرچه بیشتر مورد توجه متولیان امور منابع طبیعی قرار گیرد.
دکتر علی سلاجقه رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران نیز در این آئین با بزرگداشت اقدامات مؤثر پدرجنگلبانی ایران گفت: دکتر کریم ساعی جنگل را به عنوان شاخصه ای از منابع طبیعی وارد تشکیلات کرد.
دکترعلی سلاجقه افزود: امروز هرچه بیشتر باید با برگزاری نشست‌های هم اندیشی طرح‌های ویژه برای منابع طبیعی داشت. وی ادامه داد: منابع طبیعی و محیط زیست درحال رفتن به قهقرا است و وضعیت آلودگی هوای کشور به گونه‌ای است که برخی از شهرستان‌ها از جمله اردکان که بادهای بسیاری را درآن شاهد هستیم نیز درگیر کرده است.
وی خاطرنشان کرد: باید دربحث مدیریت بحران اقدامات پیشگیرانه داشت و از دستگاه‌های اجرایی و پژوهشی هرچه بیشتر برای رفع دغدغه‌های زیست محیطی بهره برد.
سلاجقه تاکید کرد: محیط زیست و منابع طبیعی باید به لحاظ نیروی انسانی سروسامان گیرد و با توجه به اینکه نوای منابع طبیعی ازسوی دولت پذیرفته شده باید مطالعات لازم را در این زمینه برای رفع مشکلات داشت.
در این آئین قرار بود از خانواده دکتر (کریم ساعی) پدرجنگلبانی ایران قدردانی شود که  این خانواده به دلیل آلودگی هوا نتوانستند در مراسم حضور یابند.
اعضای حاضر درآیین بزرگداشت پدر جنگلبانی ایران برسر مزار (کریم ساعی) گرد آمدند و با اهداءگل و نثار فاتحه به ایشان ادای احترام کردند.

‌‌

‌‌‌‌‌‌‌


 


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.