آغاز برنامه حمایت اتحادیه اروپا از پژوهش «Horizon Europe» از اول ژانویه ۲۰۲۱

۱۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۹ کد : ۱۴۲۴۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۸
پس از پایان دوره هشتمین چارچوب برنامه پژوهشی اتحادیه اروپایی تحت عنوان Horizon ۲۰۲۰، برنامه حمایت از پژوهش اتحادیه اروپا تحت عنوان «Horizon Europe» مربوط به سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ با بیش از ۹۵.۵ میلیارد یورو به عنوان بزرگترین برنامه حمایتی در جهان از ابتدای سال ۲۰۲۱ کار خود را آغاز می‌کند.

اول ژانویه ۲۰۲۱، آغاز برنامه حمایت اتحادیه اروپا از پژوهش: «Horizon Europe»


پس از پایان دوره هشتمین چارچوب برنامه پژوهشی اتحادیه اروپایی تحت عنوان Horizon 2020، برنامه حمایت از پژوهش اتحادیه اروپا تحت عنوان «Horizon Europe» مربوط به سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ با بیش از ۹۵.۵ میلیارد یورو به عنوان بزرگترین برنامه حمایتی در جهان از ابتدای سال ۲۰۲۱ کار خود را آغاز می‌کند. طبق گفته کارشناسان، میزان بودجه پژوهشی نسبت به دوره قبل بودجه، ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

این برنامه اروپایی با نوآوری‌های جدیدی چون «مأموریت محور بودن» (Mission) و یا «شورای نوآوری اروپایی » (EIC) همراه است و سیاست‌های جدید در زمینه همکاری‌های تحقیق، فناوری و نوآوری اروپایی برای محققان اتحادیه اروپا و بین الملل را در بر می‌گیرد.


همانند Horizon 2020 برنامه «Horizon Europe» نیز دارای سه ستون اصلی است:

در ستون شماره یک حمایت از «علم برتر و باز» با مجموع ۲۵ میلیارد یورو در نظر گرفته شده است (۲۶% مجموع بودجه). بخش عمده بودجه در ستون اول با مبلغی معادل ۱۶ میلیارد یورو به «شورای تحقیقاتی اروپایی » (ERC) تعلق می‌گیرد تا به گفته فاسمَن، وزیر علوم اتریش، «مغزهای خلاق و گاهی دیوانه! مرزهای علم را بیشتر و بیشتر جابجا کنند و ایده‌های برتر و پروژه‌های تحقیقاتی مورد حمایت ویژه قرار گیرند».

ستون دوم Horizon Europe شامل ۵۳.۴ میلیارد یورو، قوی‌ترین ستون از منظر بودجه پژوهشی است (۵۶% کل بودجه پژوهشی). در قالب شعار «چالش های جهانی و افزایش رقابت پذیری صنعتی اروپایی» اقداماتی در راستای اهداف و سیاست‌های صنعتی و اجتماعی اروپا مورد حمایت قرار می‌گیرند. یکی از مهمترین اهداف این ستون حمایتی کمک به همکاری میان حوزه علم و اقتصاد است.


در این راستا شش «خوشه» موضوعی (Cluster)در نظر گرفته شده است:

  • سلامت، ۸.۲ میلیارد یورو
  • فرهنگ، خلاقیت و مشارکت اجتماعی، ۲.۳ میلیارد یورو
  • امنیت مدنی برای جامعه، ۱.۶ میلیارد یورو
  • دیجیتالی شدن، صنعت و هوافضا، ۱۵.۳ میلیارد یورو
  • اقلیم، انرژی و موبیلیتی، ۱۵.۱ میلیارد یورو
  • مواد غذایی، منابع طبیعی و کشاورزی، ۸.۹ میلیارد یورو

یکی از ویژگی‌های مهم ستون دوم «مأموریت محوری» (Missions orientation) جدید تحقیقاتی است که توسط آن اهدافی که دارای اهمیت اجتماعی بالایی هستند، دنبال می‌شوند. حوزه‌های موضوعی این بخش که برایشان اهدافی تعیین و تعریف شده است این موارد هستند: «سرطان»، «تغییرات اقلیمی»، «آب ها و اقیانوس‌های سالم»، «شهرهای اقلیم-خنثی و هوشمند»، «سلامت خاک و مواد غذایی». ایجاد و تبدیل ۱۰۰ شهر تا سال ۲۰۳۰ به عنوان شهرهای اقلیم-خنثی در اتحادیه اروپا و نجات سه میلیون جان انسان در قالب «مأموریت سرطان» ازجمله اهداف تعریف شده هستند.

هم افزایی میان نهادها و مراکزملی و اروپایی تحقیقات، فناوری و نوآوری در زمینه اقلیم، سلامت، دیجیتالی شدن، صنعت و انرژی با بیش از ۵۰ همکاری مشترک محقق خواهد شد. این همکاری‌ها مشترکا توسط بودجه‌های ملی و حمایت‌های موجود در خوشه‌های ستون دوم برنامه اروپایی تأمین مالی می‌شوند.

برای ستون سوم برنامه Horizon Europe با شعار «اروپای نوآور» معادل ۱۳.۶ میلیارد یورو در نظر گرفته شده است. (۱۴% کل بودجه). در این ستون حمایت ۱۰.۱ میلیارد یورویی از «شورای نوآوری اروپایی » (EIC) موضوعی جدید است، شورایی که فناوری‌های امیدوار کننده از حوزه آزمایشگاه تا بازار را حمایت کرده و هدف تبدیل اروپا به پیشگام در «نوآوری های مولد بازار» دنبال می‌کند.

دو ابزار و برنامه مشخص «شورای نوآوری» که همه چرخه نوآوری را به نوعی پوشش می‌دهند، این دو مورد هستند: یکی از برنامه‌ها برای «جستجوگران راه» (Pathfinder) و یا همان اسپین آف ها در مراکز علمی و پژوهشی است که در مراحل اولیه شکل گیری هستند و دیگری برای توسعه بیشتر و فعالیت در بازار تحت عنوان شتابدهنده ها (Accelerator). به صورت مشخص شرکت‌ها خواهند توانست تا سقف ۲.۵ میلیون یورو از EIC بودجه درخواست کنند.

علاوه بر این برای اولین با سرمایه گذاری مستقیم در شرکت‌ها از سوی منابع برنامه پژوهشی اتحادیه اروپا امکانپذیر خواهد بود. این سرمایه گذاری به شکل blended financing تا سقف ۱۵ میلیون یورو صورت خواهد گرفت. سرمایه گذاری خطرپذیر از سوی بخش عمومی از طریق گروه بانک سرمایه گذاری اروپایی امکانپذیر شده و به عنوان یک کاتالیزور سرمایه گذاری ها از سوی بازار و دیگر سرمایه گذاران خطر پذیر تلقی می‌شود.

خارج از این سه ستون که در بالا معرفی شد، معادل ۳.۴ میلیارد یورو به منظور «گسترش مشارکت و تقویت حوزه پژوهش اروپا»European Research Area (ERA) اختصاص داده شده است. در این زمینه مشارکت و فعالیت بیشتر اعضای اتحادیه اروپا که تاکنون فعالیت زیادی در زمینه تحقیقاتی اروپایی نداشته‌اند، مورد حمایت واقع می‌شود.

اطلاعات بیشتر در خصوص برنامه Horizon Europe را در لینک زیر (به زبان انگلیسی) مشاهده کنید:
https://ec.europa.eu/info/horizon-europe_en


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.