دکتر اویسی خبرداد: موفقیت تیم مناظره دانشجویی پردیس

۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۷ کد : ۱۴۴۵۷ اخبار
تعداد بازدید:۴۳۱
دکتر مصطفی اویسی معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به موفقیت تیم مناظره دانشجویی پردیس متشکل از آرین جوادی اقدم و علی پاشایی بیدار در نهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی ...

دکتر مصطفی اویسی معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به موفقیت تیم مناظره دانشجویی پردیس متشکل از آرین جوادی اقدم و علی پاشایی بیدار در نهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی در استان البرز ضمن تبریک این موفقیت، با بیان اینکه وجود گفتمان بین مردم یک ضرورت است، عنوان کرد: بسیاری از مشکلات، معضلات و چالش‌ها به راحتی با گفتگو و ایجاد کانال ارتباطی و تعاملی طرفین مسئله، قابل حل است. هدف اصلی از برگزاری مناظره بین دانشجویان نیز، دقیق همین است که آن‌ها را به گفتگو با یکدیگر ترغیب کنیم.

دکترمصطفی اویسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری نهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی البرز و راهیابی یک تیم از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به مرحله منطقه‌ای، گفت: فضای مناظرات دانشجویی از چند جهت دارای محاسنی برای دانشجویان است. در وهله اول، موضوع به گروه‌ها داده می‌شود و آن‌ها موظف هستند در مدت کوتاهی که تعریف شده است، روی موضوع تحقیق و پژوهش کنند. همین که دانشجو یاد می‌گیرد در مدت کوتاهی به منابع مرجع و مهم یک موضوع مراجعه کند و از بین انبوهی از اطلاعات، نیازهای خود را انتخاب و رفع کند، امر مهم و مفیدی است.

وی همچنین گفت: دومین ویژگی مسابقات مناظرت دانشجویی این است که شرکت کنندگان موظف می‌شوند که استدلال درست و منطقی داشته باشند. ما این را می‌دانیم که همه مراکز اعم از مدرسه و دانشگاه، در حال انتقال اطلاعات و علم به دانش آموز و دانشجو هستند اما قدرت تحلیل به آن‌ها داده نمی‌شود. در واقع دانشجو یاد نمی‌گیرد که چطور باید از داشته‌ها و اطلاعات خود در مسیر تعاملات پیش‌رو استفاده کند. لذا وقتی در این مناظرات شرکت می‌کنند، ملزم می‌شوند که استدلال را بیاموزند چرا که در گفتگوهای علمی و حساب شده، حرف بدون منطق و استدلال پذیرفتنی نیست.

دکتر اویسی ادامه داد: سومین حُسن مناظره این است که طرفین یاد می‌گیرند که علاوه بر فکر کردن روی اطلاعات و داشته‌های خود، باید روی صحبت‌ها و موارد گفته شده طرف مقابل نیز تمرکز کنند. در واقع دانشجو متوجه می‌شود که برای سخنگوی خوبی بودن، باید شنونده بهتری باشد. امروز این موضوع در جامعه ما مغفول مانده و عموم ما شنونده‌های خوبی نیستیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در پایان گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های تعاملات دانشجویی این است که سعه صدر مناظره کنندگان نیز در جریان گفتگو تقویت می‌شود. کسی که حین بیان مطالب خویش، عصبانی و مضطرب می‌شود در مذاکره شکست می‌خورد. با این تفسیر، مناظره و گفتگو به دانشجو کمک می‌کند که تسلط بیشتری روی اعصاب و روان خود در حین ادای مطالب داشته باشد.


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.