نشست مشترک دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی با سازمان اتکای وزارت دفاع

۱۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۳ کد : ۲۸۳۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۷
 رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به ایجاد دریچه ای جدید از سوی رهبر معظم انقلاب به موضوع کشاورزی، گفت: معظم له کشاورزی را در حد اقتدار ملی و برای امنیت کشور به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند. . .

دکترسید محمدعلی ابراهیم زاده موسوی روز سه شنبه دهم خردادماه 1401، در نشست مشترک دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و سازمان اتکای وزارت دفاع که در سالن شهدای این دانشکدگان واقع در کرج برگزار شد، افزود: این نشست مشترک در راستای شعار رهبر  معظم انقلاب برای امنیت غذایی کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه کشاورزی در کشور ما متاسفانه در سال های اخیر بیشتر به عنوان یک شغل و نمایش بوده تا یک واقعیت، اظهار داشت: این فصلی را که رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال باز کرده اند دریچه جدیدی است که با نگاه مسوولان به این حوزه در تمام ادوار گذشته از پیش از انقلاب اسلامی تاکنون متفاوت است. معظم له  وضعیت کشاورزی را در حد اقتدار ملی و امنیت کشور به عنوان یک قوه بازدارنده و مولفه اقتدار معرفی کرده اند که اولین بار است که در سطح عالی کشور به کشاورزی اینگونه پرداخته می شود که جای تفکر و تعمق دارد.

دکترابراهیم زاده موسوی مخاطب فرمایش رهبر معظم  انقلاب را هم دانشگاه ها و هم مسوولان دفاعی کشور دانست و افزود: زمانی که امنیت غذایی را در تراز امنیت دفاعی قرار داده اند یعنی باید به این دو مولفه خیلی دقیق نگاه شود.

وی با اشاره به اینکه این دو بخش ماموریت ها و مسوولیت های متفاوتی دارند، اظهار داشت: ولی در موضوع امنیت غذایی ماموریتی مشترک دارند که به نوعی لباس عمل باید به آن پوشانده شود.

رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه در نشست امروز ۲ طرف پتانسیل های خود را به هم معرفی کنند، اظهار امیدواری کرد که حاصل اینکار منجر به پروتکل هایی برای اقداماتی مشترک شود.

وی خطاب به سازمان اتکا خاطرنشان کرد که ما آزمایشگاه تحقیقاتی شما هستیم و شما باید کار را ارجاع دهید؛ اجداد ما ۱۲۲ سال پیش این مجموعه را با نگاه بلندی که به امر کشاورزی داشتند طراحی و ایجاد کردند و اکنون این دانشکدگان به عنوان دانشگاه مادر کشور در حوزه کشاورزی نوین است.

دکترابراهیم زاده موسوی به فراز و نشیب های موجود در حوزه کشاورزی به خصوص در ۵۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت کشاورزی مظلوم واقع شده و بیشتر پوسته ای از واقعیت از آن مانده بود.

وی افزود: از دهه ۵۰ به بعد نیاز به تامین غذای مردم از طریق واردات مورد توجه قرار گرفت که موضوع واردات علیرغم تاکیدات رهبر معظم  انقلاب بر تولید هنوز ادامه دارد.

کشاورزی دانش بنیان تنها رسیدن به امنیت غذایی است

رییس دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تصریح کرد: در حوزه تامین غذای مردم بیشتر موضوع تنظیم بازار از طریق تولید است که در کشور توجهی به آن نشده در حالیکه بنا بر منویات مقام معظم رهبری برای رسیدن به امنیت غذایی، کشاورزی دانش بنیان است.

وی گفت: مخاطب این دانشگاه میلیون ها کشاورز هستند که ۹۵ درصد تولیدات کشاورزی را بر عهده دارند که این کشاورزی نیز کاری مردمی است که رفتن به این حوزه و ورود دانش به این عرصه ها یک راه ارتباطی می خواهد که این راه، مشارکت با دستگاه های حاکمیتی است که به سادگی می توانند این ماموریت را عملیاتی کرده و این مدل را ارایه دهند.

دکترابراهیم زاده موسوی افزود: اگر این مدل ارایه شود بقیه اجزا و شاکله های کشور به خصوص مردم آن را دنبال می کنند و اگر مردم بخواهند به حوزه تولید علم مرتبط شوند بستر آن شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری است که هزار شرکت دانش بنیان هدفگذاری شده که بخشی از آن در البرز با کمک پارک های علم و فناوری محقق خواهد شد.

وی به موضوع بحران غذا به خصوص پس از جنگ اوکراین اشاره کرد و اظهار داشت: این بحران، اکنون اختیاری که در تولید و امنیت غذایی بوده را به اجبار تبدیل کرده است.

وی بیان داشت: خودکفایی و تولید بایستی در حوزه های مختلف کشاورزی از جمله نهاده ها و بذر و همچنین کشاورزی و دامپروری محقق شود و این در حالی است که گفته می شود درصد بالایی از خودکفایی در این حوزه ها داریم که اینگونه نیست و در عنصرهای اصلی این بخش وابستگی داریم.

بیش از هشت هزار هکتار از جنگل های کشور زیر پوشش تحقیقات قرار دارد

معاون پژوهش و فناوری دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نیز در این نشست با بیان اینکه این مجموعه در بخش های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی همچون آب، خاک، دام، شیلات، جنگل و مرتع فعالیت وتحقیقات دارد، گفت: بیش از هشت هزار هکتار از جنگل های کشور زیر پوشش تحقیقات این دانشکدگان قرار دارد.

دکترکامبیر پورطهماسی بیش از ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی کشاورزی کشور را زیر پوشش تحقیقات این دانشکدگان دانست و افزود: همچنین وجود ۹۹ آزمایشگاه تشخیصی و ۲۷ کارگاه فنی و ۳۰ فضای پرورش و تکثیر گیاهی و جانوری از دیگر ظرفیت های تحقیقاتی این دانشکدگان می باشد علاوه بر اینکه این مجموعه دارای بانک ژن و موزه جانورشناسی شاخص در کشور می باشد.

وی اظهار داشت: امسال بیش از ۳۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و ۱۲۰ رساله دکترا در این دانشکدگان تدوین خواهد شد که بستر مناسبی برای کارهای تحقیقاتی خواهد بود که برای استفاده از این تحقیقات هم از بازوی دانشجویی و هم از بازوی هیات علمی و هم برای استفاده با بخش اجرایی استفاده خواهد شد.

وی اطمینان خاطر داد که بستر این دانشکدگان برای انجام هر گونه تحقیقاتی فراهم است ضمن اینکه در مجموعه کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران آمادگی داریم در هر مقیاسی همکاری های مشترکی انجام دهیم.

دکترپورطهماسی با بیان اینکه آمادگی داریم تا برای مشکلات موجود راه حل پیدا کنیم، افزود: در این مجموعه امکانات لازم برای انجام تحقیقات جدید و تولید فناورانه وجود دارد علاوه بر اینکه بسیاری از ایده های نو و ایده های جدیدی که در سطح دنیا آفریده می شود بخشی ازآن از طریق دانشگاه ها است که و بخشی از آن نیز از این مجموعه است.

وی تصریح کرد: اینجا هم ایده های نو و جدیدی وجود دارد که این امکان را می دهد تحولی را در زمینه امنیت غذایی پدید بیاورید.

سید عباس حسینی نژاد معاون هماهنگ کننده سازمان اتکا در این نشست گفتند: امروز اگر رهبر معظم انقلاب اسلامی به موضوع شرکت های دانش بنیان تاکید دارند و از عقب ماندگی در این حوزه گلایه مند هستند به این دلیل است که بین بخش صنعت و دانشگاه فاصله وجود دارد و شرکت های دانش بنیان می توانند این فاصله را به خوبی از میان بردارند.

وی در ادامه به تاریخچه فعالیت سازمان اتکا اشاره کرد و اظهار داشت: اتکا از سال ۱۳۳۴ شمسی با نگاه امنیتی خدماتی تاسیس و شروع به کار کرد که در همین راستا اراضی نقاط صفر مرزی به اتکا واگذار شد تا ضمن اینکه امنیت را در حدود مرزی تامین می کند مایحتاجی را هم برای خدمت به نیروهای مسلح به دست بیاورد.

وی گفت: مسیر این سازمان به سمتی رفته که بعد از انقلاب نگاه به این سازمان عوض شد و ریل راه آهنی که به صورت رایگان در اختیار این سازمان قرار می گرفت تا مواد روغنی را به کارخانجات ما برساند دیگر وجود ندارد و معافیات مالیاتی برداشته شد و اکنون به این نقطه رسیده ایم که اتکا روی پای خود بایستد و از ردیف بودجه دولتی استفاد نکند.

حسینی نژاد با بیان اینکه برای این تغییر رویکرد باید نگاه را اقتصادی کرد، افزود: در همین راستا فعالیت ها را شفاف سازی کردیم و چهار حوزه اصلی فعالیت در این سازمان شکل گرفت که یکی از آن ها در حوزه تجارت است.

وی اظهار داشت: اکنون در صنعت مواد اولیه بالای ۹۵ درصد وابستگی داریم بنابراین شرکتی باید داشته باشیم که نهاده ها و مواد اولیه مثل روغن و شکر خام را وارد کند و یا محصولات را صادر کند.

معاون هماهنگ کننده سازمان اتکا با بیان اینکه در حوزه صنایع نیز در صنعت روغن، قند، شکر، نساجی و دیگر صنایع فعال هستیم و مایحتاج نیروهای مسلح را با نگاهی ملی فراهم می کنیم، گفت: در ایامی که برخی ازمواد غذایی مثل روغن بحران شدید پیدا کردیم علاوه بر اینکه فروشگاه های اتکا را اشباع کردیم به فروشگاه های رقیب هم محصول دادیم.

وی افزود: محور فعالیت این سازمان با پیش از انقلاب اسلامی تفاوت زیادی دارد به طوریکه در آن زمان بودجه می دادند تا خدمات ارایه دهیم ولی امروز اتکا در جایی قرار دارد که هم اقتصادی اداره شود وهم نقش ملی ایفا کند.

حسینی نژاد اظهار داشت: توقع از سازمان اتکا بسیار بالاست و چاره ای نداریم که در راهبردهایمان نقش خود را پررنگ کنیم که در همین راستا در برنامه پنج ساله خود افق بلندی برای اتکا دیده شده است.

وی گفت: در نظر داریم تا در حوزه های کشاورزی، تولید گوشت قرمز و سفید و رشد در حوزه صنایع برای رسیدن به امنیت غذایی و صنایع غذایی راهبردی فناورانه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به این هدف بایستی فعالیت هایمان را در زمین کشاورزی کیفی کنیم، افزود: امروز نگاه به اتکا از طرف سازمان نیروهای مسلح و همچنین در سطح ملی نگاهی متفاوت از گذشته است به طوریکه نگاهی ویژه در حوزه امنیت غذایی به این سازمان به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف باید حرکاتی راهبردی توسط این سازمان انجام شود که یکی از این راهبردها کارهای زیربنایی و فناورانه است.

اتکا قطب تحقیقات کشاورزی و نوآوری در سطح نیروهای مسلح بشود

رییس مرکز تحقیقات و نوآوری سازمان اتکا نیز در این نشست مشترک هدف پژوهش را از نگاه مقام معظم رهبری رسیدن به مرجعیت علمی و حضور در جمع سرآمدان علم و فناوری و همچنین حل مسایل کنونی کشور دانست و گفت: بر همین اساس سازمان اتکا حوزه مدل تحقیقات را برنامه ریزی کرد.

مهدی دلاوری با بیان اینکه اتکا با برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر دارد تا قطب تحقیقات کشاورزی و نوآوری در سطح نیروهای مسلح شود، افزود: اتکا با تحقیق و نوآوری در حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع غذایی و خرده فروشی به دنبال ایجاد ارزش آفرینی در حوزه های مختلف کسب و کار خود می باشد.

وی به اهداف اتکا در حوزه تحقیق و نوآوری اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه محصولات و فناوری های جدید و نقش آفرین در ارتقای عملکرد و کیفیت در تولید و خدمات، نقش آفرینی در کاهش هزینه های تولید و خدمات، بکارگیری فناوری های جدید در افزایش بهره وری در دارایی ها، افزایش ضریب امنیت غذایی، کسب درآمد از تحقیقات نوآوری  تجاری سازی فناوری ها و کاهش واردات و افزایش صادرات ناشی از توسعه فناوری از جمله این اهداف می باشد.

دلاوری با اشاره به برخی از راهبردهای حوزه تحقیق و نوآوری در اتکا، گفت: از حوزه تحقیق و نوآوری باید تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی حاصل شود تا پاسخگویی چابک و علمی به نیازهای دانش وفناورانه را در نتیجه آن داشته باشیم.

وی افزود: تعریف پروژه های تحقیقاتی و نوآورانه با رویکرد بازار محوری و حل مساله، نوآوری باز و بهره مندی از شبکه دانشگاهی علمی و تحقیقاتی کشور و توسعه مدل های همکاری نوین و پایدار از دیگر راهبردهای حوزه تحقیق و نوآوری در اتکا است.

وی به ایجاد زنجیره نوآوری سازمان اتکا اشاره کرد و اظهارداشت: از مشتریان بازار تا منابع ایده دانش و فناوری که دانشگاه ها هست که در حال شکل گیری است که یا شکل گرفته در حال شکل گیری است که مهمترین حلقه منابع ایده است.

وی یادآور شد: همچنین اطلس همکاری های پژوهشی وفناورانه این سازمان با نهادهای علم وفناوری، نهادهای نوآورانه، موسسات و دانشگاه ها، شبکه متخصصین و شرکای فناورانه در حال شکل گیری است.

رییس مرکز تحقیقات و نوآوری سازمان اتکا به محورهای کلان تحقیقات و نوآوری کسب و کارهای سازمان اتکا اشاره کرد و گفت: این تحقیقات در حوزه مزرعه شامل دام، کشاورزی، طیور و شیلات است.

وی افزود: اتکای آینده از مسیر تحقیق و فناوری شامل ارتقای لاین آرین، هوشمندسازی مدیریت گله، سنجش از راه دور، چندقلوزایی دام سبک،  تولید نهال سالم، کشت هیدروپونیک، کشت بافت و کشاورزی دقیق خواهد بود که بایستی با اولویت بیشتری به این موضوعات بپردازیم.

دلاوری اظهار امیدواری کرد که نشست مشترک امروز درنهایت به عقد قرارداد همکاری، تدوین و اصلاح پیشنهادیه همکاری، برگزاری جلسات فنی، تبیین نیاز مندی ها  و بررسی و ارزیابی پیشنهادها از کمیته های تخصصی و ارسال به مرکز تحقیق و نوآوری سازمان اتکا منجر شود.

در این نشست مشترک دانشکده های مهندسی و فناوری کشاورزی، علوم و مهدسی کشاورزی، منابع طبیعی و دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی آخرین دستاوردهای نوین و فناورانه خود را ارایه کردند.

همچنین واحدهای شاخص صنعتی تولیدی سازمان اتکا همچون شرکت مزارع نوین ایرانیان، شرکت صنایع غذایی شادان، شرکت کشت و صنعت شهید بهشتی،شرکت مزرعه نمونه گرگان، شرکت قند پانیذ فام، شرکت ارغوان گوشت، شرکت شفارود و شرکت روغن کشی خرمشهر نیز گزارشی از عملکرد و فعالیت های خود ارایه کردند.


( ۴ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.