جشن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برگزارشد

۱۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۰ کد : ۷۷۴۳ اخبار
تعداد بازدید:۶۲۴
جشن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری با شرکت اساتید، دانشجویان و کارکنان پردیس و با حضور نهادهای مردمی استان البرز در تالار امام خمینی (ره) پردیس کشاورزی و منابع طبیعی برگزارشد. . .
جشن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برگزارشد

مراسم جشن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه ۹۷ با شرکت اساتید، دانشجویان و کارکنان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی و با حضور نهادهای مردمی استان البرز در تالار حضرت امام خمینی (ره) پردیس برگزارشد. در این مراسم دکترحسین آذرنیوند رئیس دانشکده منابع طبیعی گفت: مظهر منابع طبیعی درخت و جنگل است و آب، خاک و پوشش گیاهی ارکان منابع طبیعی هستند.
وی اظهار داشت: اگر آب و خاک مناسب نباشد پوشش گیاهی وجود نخواهد داشت و اگر پوشش گیاهی نبود، خاک ها فرسایش پیدا کرده، سیل های مخرب به راه می افتد و بنیان هستی به نابودی کشیده می شود.
دکتر آذرنیوند گفت: تمام اجزای طبیعت با همدیگر همراهی و همکاری می کنند و در هم تاثیرمی گذارند تا گیاه تولید، سپس به مصرف دام برسد ومنابع حیاتی انسان تأمین شود. وی افزود: پس غفلت نکنیم و بیندیشیم که چگونه این اجزا در کنار هم قرار می گیرند و گسستگی در یکی از اعضا تمام معادلات هستی را به هم می ریزد.
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ادامه داد: هم اکنون آگاهی عمومی نسبت به منابع طبیعی نسبت به ۲ یا سه دهه قبل قابل مقایسه نیست. وی گفت: امروزه همه از معضلات و مشکلات محیط زیست و آلودگی آن و تأثیر این معضلات در شئونات زندگی انسان ها آگاهی دارند.
آذرنیوند بیان داشت: در زمان حاضر منابع طبیعی و محیط زیست در کشور حال و روز خوبی ندارد و هرچه توجه عمومی و حساسیت عمومی بیشتر باشد این مراقبت ها از طرف دست اندرکاران بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری اهمیت زیادی برای این عرصه قائل هستند به طوری که هرساله ضمن کاشت درخت در این روز به اهمیت مسائل طبیعی و محیط زیست و اهمیت حفاظت و حمایت از آن تاکید می کنند.
وی گفت: همچنین رهبری معظم انقلاب در ارتباط با بیابانزدایی توجه داده اند و پوشش گیاهی مناسب را توصیه کرده اند که مخرب نباشد.
آذرنیوند افزود: منابع طبیعی تامین کننده هوا و غذا برای تداوم حیات انسان و موجودات زنده است و خاک بستر رویش گیاهان است که هم منبع غذایی تمام موجودات زمین است و هم در تعادل عناصر و اجزای طبیعت برای سالم بودن نیاز دارد.
وی با بیان اینکه اکنون مساله روز تمام دنیا تغییر اقلیم است، تصریح کرد: کربن یک عنصر مهم است که پیکره بیشتر موجودات از این ماده عالی تشکیل شده است که اگر نبود کره زمین هم فاقد حیات و هوای مناسب بود ولی وقتی این ماده از حدود خود می گذرد مشکلاتی ایجاد می کند که تحت گرمایش زمین عنوان می شود.
آذرنیوند گفت: علت اصلی افزایش کربن فعالیت های صنعتی مخرب در کنار تخریب شدید منابع گیاهی است و بزرگترین عامل تعادل و جذب کربن، گیاهان هستند.
وی افزود: وقتی تعادل گیاهان به هم می خورد و جذب کربن به هم می خورد نمی توانند آن را جذب کنند که موجب این معضل جهانی می شود.
وی تاکید کرد: بیابان زدایی سرلوحه کار دستگاه های اجرایی است که دلیل اصلی آن فعالیت اصلی انسان ها و تخریب پوشش گیاهی است.
در ادامه این مراسم، حامد فرضی مدیرکل منابع طبیعی استان البرز در سخنانی حال و هوای این روزهای منابع طبیعی را ناخوش بیان کردند و گفتند: نتیجه تلخ این اقدامات بدون مطالعه در گوشه گوشه این سرزمین پهناور دیده می شود.
مدیرکل منابع طبیعی البرز ادامه داد: این نتایج تلخ را می توان با خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها، تخریب جنگل ها و مراتع و پایین رفتن سفره های آب زیرزمینی دید.
وی افزود: همه باید در حفاظت از این عرصه ها کوشا بوده زیرا قرار نیست امانتدار بدی باشیم چرا که قرن هاست این زمین در حال چرخش، تجدید، ارتزاق و زندگی بخشیدن به انسان ها است. اگر قرار باشد در یک مدت زمان اندک فاجعه بزرگ را بر عرصه های منابع طبیعی کشور وارد کنیم آیندگان ما را امانتداران خوبی نمی دانند.
این مقام مسؤول گفت: اکنون ۵۴ هزار هکتار عرصه های بیابانی در استان داریم که حدود ۵۰ درصد آن کانون ریزگرد شده است. تا چند سال پیش در نهالستان بزرگ کرج سطح دسترسی به سفره زیرزمینی آب ۵۰ متر بود ولی اکنون به ۲۰۰ متر رسیده است که نشان می دهد در بهره برداری از این منابع خدادادی هیج منطقی را رعایت نکرده ایم.
وی اضافه کرد: بایستی یک برنامه جدید تدوین شود، به جوانان اعتماد کرد و با تجربه اساتید فن و با شور و شعف، تخصص جوانی و مشارکت همگانی برای نجات منابع طبیعی به میدان آمد.
وی افزود: هر کجا مردم حضور یافتند اثربخشی یک اتفاق دوچندان بود به طوری که با دریافت ردیف اعتباری استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، محور پروژه ها را بر مشارکت مردم دانستیم.
وی تصریح کرد: حدود ۳۰ درصد برنامه های آبخیزداری منابع طبیعی ماحصل حضور و مشارکت مردم بود.
وی گفت: یک اعتماد دوسویه بین بخش دولتی و مردمی بوده است که این ظرفیت توسعه پیدا خواهد کرد به طوری که هفته گذشته یک ماده قانونی به سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست در قالب بند ب ماده ۲۹ ابلاغ شد.
در ادامه مراسم، پیمان بضاعتی پور رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج اظهار داشت: درهفته درختکاری ۲۰ غرفه در مناطق مختلف شهر اقدام به عرضه نهال بین شهروندان می کنند و طبق برنامه ریزی صورت گرفته و به منظور ارتقای فرهنگ زیست محیطی و جلب مشارکت شهروندان ۴۰ هزار اصله نهال رایگان بین شهروندان توزیع می‌شود.
وی افزود: شهروندان برای دریافت نهال می توانند در روزهای ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه به مراکز سیار در نظر گرفته شده در مناطق دهگانه کرج مراجعه و نهال رایگان دریافت کنند.

این مسئول در خصوص اهمیت و لزوم حفظ و نگهداری فضای سبز شهرکرج گفت: هر ساله توزیع نهال به صورت رایگان در بین همشهریان انجام می شود و هفته درختکاری فرصت مناسبی است تا مردم بیشتر با طبیعت و محیط زیست آشنا شوند.
وی با بیان اینکه نهال های اهدایی در نظر گرفته شده از نوع مثمر وغیر مثمر و سازگار با اقلیم شهرکرج انتخاب شده اند تصریح کرد: ارائه مشاوره رایگان و بروشورهای آموزشی به مردم برای انتخاب گونه مناسب نهال و شکل و نحوه کاشت و نگهداری آن در این غرفه ها صورت می گیرد
وی در پایان، توزیع نهال و داشتن اهتمام بر کاشت درخت و حفظ فضای سبز در تمام طول سال را برای داشتن شهری زیبا و سر سبز مهم ارزیابی کرد و اذعان داشت: این مهم یک هم افزایی و همکاری جدی بین مردم و مسئولین را می‌طلبد که امیدواریم با مشارکت شهروندان محقق شود.


 


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.